Jakie koszty trzeba ponieść przy wymianie dachu?
Dach to część budynku, która zapewnia ochronę przed zjawiskami atmosferycznymi – wiejącym wiatrem oraz opadami. Jego konstrukcja musi więc gwarantować pełną szczelność oraz radzić sobie z dużymi obciążeniami pojawiającymi się podczas wichur – naporem i siłą ssącą wiatru. Z czasem zarówno zastosowany materiał pokryciowy, jak i więźba dachowa mogą jednak utracić swoje właściwości, co doprowadzi do sytuacji, w której nieodzowna stanie się wymiana dachu. Przekonajmy się, jakie wydatki mogą się z tym wiązać.
Wymiana dachu a stan więźby
Zakres prac związanych z wymianą dachu zależy od jego stanu technicznego. Liczyć będzie się przede wszystkim to, w jakiej kondycji jest więźba dachowa – jeśli elementy uległy znacznemu odkształceniu, popękały bądź zostały zaatakowane przez grzyby lub szkodniki, niezbędne może stać się wstawienie nowych elementów, miejscowe wzmocnienie poszczególnych fragmentów albo kompleksowy remont i ponowne wykonanie konstrukcji. Warto pamiętać, że stan więźby wpływa również na możliwości, jeśli chodzi o nowe pokrycie – konieczne może się okazać zastosowanie lżejszego materiału.
Demontaż starego pokrycia i ułożenie nowego
Prace remontowe nie mogą się rozpocząć bez usunięcia starego pokrycia, które musi być poddane odpowiedniej utylizacji. Zakres prac przy układaniu nowego materiału pokryciowego zależy od jego rodzaju oraz tego, czy trzeba przystosować do niego więźbę dachową np. przez ułożenie pełnego deskowania. Konieczna będzie też zwykle zmiana łat i kontrłat związana również z zakładaniem folii wstępnego krycia. Roboty montażowe będą dopasowane do typu pokrycia – inaczej wygląda technika układania dachówki ceramicznej lub betonowej, a także montowania blachy dachowej czy to w postaci blachy trapezowej, blacho dachówki, czy też dachówek modułowych. Jeszcze inny jest przebieg prac przy zakładaniu gontu bitumicznego, membrany i papy termozgrzewalnej. Nie można zapominać, że wymiana dachu oznacza konieczność ułożenia termoizolacji – w przypadku systemu nakrokwiowego będzie się to odbywało w ramach robót dekarskich, a przy podkrokwiowej już po ich zakończeniu.