Jakie elementy dachu najczęściej podlegają naprawie?
Prawidłowo wykonany dach jest inwestycją na lata. Aby jednak był solidny, należy wykonać go z odpowiednich materiałów, stosując wszystkie zasady budowlane. Podstawą jest konstrukcja dachu.
W przypadku dachów płaskich sprawa jest prostsza, jednak dla dachów skośnych konieczne jest stworzenie konstrukcji, będącej przedłużeniem budynku. Pozwala to jednocześnie na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, którą można zagospodarować na pokój czy strych. Konstrukcja zawsze opiera się o ściany nośne, które przyjmują jej ciężar. W zależności od wielkości dachu stosuje się różne jej rodzaje, których rolą jest zapewnić stabilność całości. Szkielet dachu musi znosić nie tylko swój własny ciężar, ale także pokrycia dachowego, ciężar śniegu i lodu, oraz coraz częściej paneli słonecznych. Dlatego należy wybierać drewno twarde i wytrzymałe, i tu nie ma co szukać oszczędności, po prostu trzeba to zrobić dobrze. Kolejnym krokiem jest wykonanie docieplenia, które gwarantuje odpowiednią izolację, latem chroniąc przed upałami, a w zimie przed stratami ciepła. Metod jej wykonania jest sporo, jednak niezależnie od wybranego sposobu, izolacja musi być wykonana starannie i dobrze. Zwieńczeniem dachu jest jego pokrycie. Rodzajów pokryć dachu jest wiele, stosowane są panele dachowe, dachówka, papa, gonty bitumiczne, blachodachówka. Każdy materiał wyróżnia się innymi cechami – wyglądem, wytrzymałością, czy ciężarem. Należy go także odpowiednio położyć, żeby wszystko było szczelne i stabilne. Całość finalizuje montaż rynien, wykończenie komina, niekiedy montaż okien i wykonawstwo okapów. Jednak tylko staranne wykonanie, do którego zatrudnia się fachowców z firmy dekarskiej jak F.H.U.B. Wer-Mat, z użyciem wysokich jakościowo materiałów gwarantuje trwałość dachu.
Naprawa dachu.
Jednak nawet najsolidniejszy dach z czasem będzie wymagał naprawy. Dzieje się tak z bardzo różnych powodów, które warto znać. Podstawę stanowi czas, wszystko z czasem się zużywa i niszczeje. Drugim powodem są warunki atmosferyczne, na które dach jest narażony – niskie oraz wysokie temperatury, obciążenie śniegiem, zamarzająca w szczelinach woda, kwaśne deszcze, silne wiatry. Trzecim powodem jest złe wykonanie dachu, które nie uwzględnia odpowiednich obciążeń, montaż jest wykonany niestarannie, a przy pewnych elementach, np. wkrętach, monterzy nie stosowali się do zasad. Czwartą przyczyną niszczenia dachu jest użycie niskiej jakości materiałów, które zużywają się szybciej. Piątym powodem jest nieodpowiednia konserwacja dachu – nieczyszczenie rynien, pokrycia dachowego, niestosowanie zasad konserwacji. Niezależnie jednak od przyczyny, warto wiedzieć, które z elementów dachu podlegają najczęstszej naprawie. W przypadku dachu płaskiego najczęściej naprawie podlega samo pokrycie. Najczęściej stosowana papa, z czasem niszczeje i kruszeje, w związku z tym dach wymaga naprawy. W zależności od stanu można ją pokryć nową warstwą lub należy starą zerwać, aby położyć nową. W momencie zerwania papy nasuwa się też automatycznie myśl o renowacji docieplenia, które zaraz za okryciem, ulega niszczeniu. O wiele rzadziej dokonuje się wymiany rynien, pod warunkiem, że są odpowiednio czyszczone. W przypadku dachu spadzistego konstrukcja dachu odpowiednio zaimpregnowana podlega naprawie w zasadzie raz na wiele lat. O wiele częściej dokonuje się wymiany spękanej dachówki, czy paneli dachowych lub blachodachówki, które w wyniku pracy materiału niszczeją i korodują. W momencie powstania szczelin w pokryciu, pod wpływem działania wiatru i/lub wody, konieczne staje się także naprawienie warstwy izolacyjnej, ponieważ dach przecieka, a w szczelinach zbiera się woda i brud. Aby uniknąć kosztów i nieprzyjemnych sytuacji, warto wykonać dach solidnie i regularnie sprawdzać jego stan, aby naprawy ograniczały się do niezbędnego minimum.