Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem?
Przedostawanie się wody do domu może spowodować spore straty i znacznie obniżyć komfort mieszkańców. Oprócz zalania pomieszczeń sprzyja to rozwojowi grzybów i pleśni. Przedostawanie się wody może nawet doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej.
Należy pamiętać, że problem przeciekania często dotyczy też nowych pokryć dachowych. Odśnieżanie, źle uszczelniony komin lub nieprawidłowo zamontowana antena szybko mogą doprowadzić do przedostawania się wody, dlatego warto jak najlepiej zabezpieczyć dach.
Czym pokryć dach, aby nie przeciekał?
Często do pokrycia dachu używana jest papa, która jest niedrogim materiałem, jednak jeśli zostanie ona nieprawidłowo ułożona, to już po krótkim czasie zacznie przepuszczać wodę. Na szczęście w takim przypadku nie trzeba jej od razu zrywać i nakładać nowego pokrycie, tańszym sposobem może być położenie dodatkowej powłoki ochronnej w postaci warstwy nylonu lub płynnej gumy. Warto postawić też na płynną membranę dachową, również nie zrywając papy.
Jeśli papa została położona dawno, a budżet jest wyższy, warto dokonać zerwania papy i zastąpić ją nowym pokryciem wykonanym przez specjalistyczną firmę zajmującą się naprawami dachów. Może ponownie wybrać papę albo folie do krycia dachu, które nie tylko chronią przed przeciekaniem, ale również odprowadzają parę wodną z wnętrza domu. Warto postawić na folie wysokoparoprzepuszczalne, czyli membrany, które zapewniają wysoką wodoszczelność i przepuszczalność pary. Specjaliści mogą dobrać najlepszą pokrycie dachowe dostosowane do indywidulnych cech budynku oraz budżetu klienta.
Jak naprawić przeciekający dach?
W przypadku pojedynczych uszkodzeń dachu można dokonać punktowych napraw. Jeśli dach pokryty jest papą, to drobne uszkodzenia warto wypełnić uszczelniaczem bitumicznym, a na większe można nałożyć łatę z kawałka papy. Wadą tej ostatniej metody może być nieestetyczny wygląd. Kolejną możliwością są specjalne taśmy dekarskie, jednak trzeba pamiętać o przygotowaniu powierzchni przed ich nałożeniem. Aby taśma miała odpowiednią przyczepność, pokrycie musi być czyste, a odpryskująca farba usunięta.
Przecieki pojawiają się szczególnie często w pobliżu komina i wyłazu dachowego. Zazwyczaj wynika to z niedokładnego uszczelnienia. Aby naprawić ten błąd trzeba usunąć starą warstwę uszczelniacza i nałożyć nową. Do zabezpieczania połączeń warto też wykorzystać elastyczne taśmy dekarskie. Nieszczelności mogą się pojawić się w każdym pokryciu dachowym. Należy więc regularnie kontrolować stan pokrycia dachowego, ponieważ małe ubytki szybko mogą się powiększać i powodować naprawdę duże szkody.