Jak dobrać odpowiednią blachodachówkę?
Pokrycie dachowe ma duże znaczenie dla estetyki budynku, wpływa jednak przede wszystkim na jego walory użytkowe oraz poziom wydatków związany z zakupem, ułożeniem konkretnego materiału i jego późniejszą eksploatacją. Wśród chętniej wybieranych typów pokryć popularna jest blachodachówka, gwarantująca atrakcyjny wygląd i wysoką trwałość. Przekonajmy się, jakie są zalety blachodachówki i które jej rodzaje są godne polecenia.
Dlaczego warto korzystać z blachodachówki?
Blachodachówka jest wytwarzana z blach stalowych, w tym często ze stopów wzbogacanych metalami podwyższającymi odporność na warunki zewnętrzne. Są one zabezpieczone antykorozyjnie powłoką wykonaną z cynku, a także warstwą specjalnie dobieranego tworzywa sztucznego. Właściwą sztywność zapobiegającą odkształcaniu się pokrycia nadają blachodachówce przetłoczenia, które jednocześnie upodabniają ją do klasycznej dachówki ceramicznej. Zaletą blachodachówki jest jej niewielka masa, stosunkowo prosty sposób montażu, a także wysoka wytrzymałość. Plusem jest dostępność wielu wzorów i rodzajów wybarwień – od tradycyjnej czerwieni oraz elementów o kształcie popularnej esówki po szarości i wygląd zbliżony do dachówki płaskiej.
Jakie rodzaje blachodachówek są najpopularniejsze?
Blachodachówka występuje w kilku podstawowych odmianach. Tradycyjnie używa się dużych arkuszy blachy, które są zamawiane pod konkretny rozmiar dachu. Pozwala to na ograniczenie ilości powstających odpadów i sprawdza się znakomicie przy pokryciach mniej skomplikowanych konstrukcji więźby dachowej. Popularną alternatywą jest blachodachówka modułowa. W tym przypadku blacha jest dostarczana w mniejszych arkuszach, które obejmują zwykle od dwóch do czterech rzędów przetłoczeń i mają szerokość nie większą niż dwa metry. Mniejsze elementy są oferowane jako blachodachówka panelowa. Obie te odmiany pozwalają na szybkie i sprawne układanie pokrycia na dachach o złożonej geometrii m.in. wielospadowych czy wyposażonych np. w liczne lukarny. Plusem jest także fakt, że materiał tego rodzaju jest łatwo dostępny i nie trzeba go zamawiać z dużym wyprzedzeniem.