Dlaczego podbitka dachowa jest ważnym elementem dachu?
Dach to część budynku, która zabezpiecza go przed bezpośrednim kontaktem z czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz i śnieg. Pozwala na powstrzymanie ucieczki ciepła, daje osłonę przed promieniowaniem słonecznym, w tym szkodliwym ultrafioletem, a ponadto gwarantuje tłumienie części dźwięków docierających z zewnątrz. Właściwie wykonane usługi dekarskie gwarantują przygotowanie pokrycia, które będzie szczelne i atrakcyjne wizualnie.
Jakie są główne elementy dachu spadzistego i czym jest podbitka?
Dach spadzisty to konstrukcja, która jest stosowane najchętniej. Może się ona składać z jednej, dwóch, czterech lub więcej połaci, będących powierzchniami wykonanymi z materiału pokryciowego o wybranej przez inwestora charakterystyce. Połacie stykają się ze sobą w kalenicy, która jest najwyższym punktem dachu. Podbitka to elementy, które osłaniają wystającą na zewnątrz dolną część dachu. Jest ona widoczna zwłaszcza pod okapem, a stopień jej wyeksponowania zależy od konstrukcji dachu. W przypadku dachów spadzistych o znacznym nachyleniu miejsc, gdzie trzeba zainstalować podbitkę, jest zwykle dość dużo, przy nowoczesnych dachach z rynnami wewnętrznymi zdarza się, że nie będzie ona wcale potrzebna.
Co daje montaż podbitki?
Funkcją podbitki jest ochrona poszczególnych warstw znajdujących się pod pokryciem przed wpływem czynników zewnętrznych – zacinającego deszczu, wilgoci zawartej w powietrzu czy promieniowania słonecznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku materiałów termoizolacyjnych wrażliwych na promieniowanie UV oraz wielu folii dachowych, które w wyniku operowania słońca tracą swoje właściwości. Podbitka jest też ochroną przed inwazją owadów, gryzoni oraz budowaniem gniazd przez ptaki w miejscach, w których zagrażałyby strukturze dachu. W zależności od projektu i rodzaju dachu podbitkę wykonuje się z różnych materiałów. Często jest to odpowiednio zaimpregnowane lub malowane naturalne drewno. Podbitka może też być zrobiona z płyt drewnopochodnych bądź tworzywa sztucznego. Nie można zapominać, że jej rodzaj ma znaczenie dla ostatecznego wyglądu budynku.